XIX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ W WOLSZTYNIE
03.VIII.2014 - 31.VIII.2014

STRONA GŁÓWNA KALENDARIUM HISTORIA OPIS ORGANÓW ORGANIZATORZY I SPONSORZY DOJAZD
3.VIII.2014 10.VIII.2014 17.VIII.2014 24.VIII.2014 31.VIII.2014

Program koncertu:
31 sierpnia 2014


godzina: 1630

Balázs Szabó (Węgry) – organy

Feroce Trio:
Paweł Kroczek – klarnet
Zofia Elwart – wiolonczela
Hanna Tarchała – fortepian


 1. Johann Sebastian Bach (1685-1750) Koncert d-moll BWV 596
  Części:
  Allegro - Grave - Fuga, Largo e spiccato, Finale allegro


 2. Charles-Marie Widor (1844-1937) IX Symfonia organowa „gotycka” op. 70 - Andante sostenuto

 3. Alexandre Pierre François Boëly (1785-1858) Fantaisie et Fugue B-Dur op. 18 nr 6

  Balázs Szabó – organy 4. Johannes Brahms (1833-1897) Trio a – moll op. 114, cz. 1

 5. Robert Muczyński (1929-2010) Fantasy Trio op. 26, cz. 1, 4

 6. Astor Piazzolla (1921-1992) Tema de Maria

  Paweł Kroczek – klarnet
  Zofia Elwart – wiolonczela
  Hanna Tarchała – fortepian
***


Balázs Szabó rozpoczął naukę gry w wieku 15 lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F.Liszta w Budapeszcie. Studia podyplomowe odbywał w Niemczech i we Włoszech. W 2010 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Uniwersytetu Muzycznego w Würzburgu w klasie organów prof. dr Christopha Bosserta oraz dyplom eksperta do spraw organów w Rzymie i Trossingen. Zdobył pierwsze nagrody w trzech renomowanych międzynarodowych konkursach organowych: St Maurice (2007 Szwajcaria ), Biarritz (2009 , Francja) i w najbardziej prestiżowym Festiwalu Organowym w Niemczech – Internationale Orgelwoche Nürnberg ION (2011). Otrzymał nagrody miasta Miskolc - Excellence Award oraz Junior Prima. Od 2011 roku prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej F.Liszta w Budapeszcie. Koncertuje i nagrywa w licznych krajach Europy.


Zofia Elwart jest studentką pierwszego roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu w klasie wiolonczeli dr Katarzyny Polonek. W 2013r. uzyskała dyplom licencjacki w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Pokorskiego. Jest dwukrotną stypendystką Rektora dla najlepszych studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz stypendystką Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International.

W 2013r. i 2014r. grała w międzynarodowej orkiestrze symfonicznej „I, Culture Orchestra”, z którą wystąpiła w salach koncertowych m.in. Reykjaviku, Kopenhagi, Kijowa i Tallina. Od 2012r. Współpracuje z Teatrem Nowym w Poznaniu. Od 2011r. współpracuje z orkiestrą kameralną L’Autunno, z którą wystąpiła m.in. z: Montserrat Caballe, Jose Carrerasem, Andrea Bocellim, Janem A.P.Kaczmarkiem. W 2010r. Zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Bydgoszczy oraz III miejsce w II Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie w 2012 r.

Hanna Tarchała urodziła się w Bystrzycy Kłodzkiej, ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. K.Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. W.Lutosławskiego w Nysie w klasie fortepianu mgr Lucyny Dąbrowskiej. Ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. Andrzeja Tatarskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz studia podyplomowe w Uniwerstet w Lund (Szwecja) w klasie fortepianu prof. Hansa Pållsona. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Hanna Tarchała brała udział w licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich m.in. u profesorów: Bruny Bruni, Mai Nosowskiej, Katarzyny Popowej-Zydroń, Martina Hughes'a, Andrzeja Tatarskiego, Szabolcsa Esztényi, Włodzimierza Obidowicza, Aleksieja Orłowieckiego, Matti Raekallio. W roku 2010 otrzymała Nagrodę Muzyczną The Solti Foundation (Belgia) oraz II nagrodę na Międzynarodowym Niezależnym Konkursie Individualis (duet fortepianowy, Ukraina) oraz III nagrodę w XII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych (Jawor).

W 2011 Hanna Tarchała zdobyła tytuł laureata 45 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz nagrody: im. J. Waldorffa Radia Gdańsk i Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. W tym samym roku wzięła udział w międzynarodowym projekcie nagraniowym we Włoszech oraz wystąpiła z koncertami w Conservatorio G. Cantelli w Novarze a także na międzynarodowej konferencji Cremona Pianoforte w Cremonie.

W roku 2012 otrzymała I nagrodę wraz z kwartetem fortepianowym oraz III nagrodę w duecie na Międzynarodowym Konkursie dla solistów i zespołów kameralnych w Svirel (Słowenia).

W roku 2013 otrzymała nagrodę The Martha Stuhre Award (Szwecja) oraz wzięła udział w międzynarodowym projekcie nagraniowym współpracy Polsko-Norweskiej.

Hanna Tarchała koncertuje w kraju i za granicą z repertuarem solowym jak i kameralnym. Wystąpiła jako solistka z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, Łódzkiej, Lubelskiej oraz z orkiestrą Sinfonietta Polonia. Brała udział w nagraniach płyty monograficznej Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej oraz płyty Polish and Norwegian Composers - New Chamber Works. W roku 2011 została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Paweł Kroczek ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Obecnie jest doktorantem w swojej Alma Mater. W 2013 r. ukończył studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. I. Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka. W tym samym roku ukończył studia podyplomowe w Uniwersytecie w Lund – Musikhogskolan I Malmo, gdzie kształcił się pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych klarnecistów młodego pokolenia – Olliego Leppaniemiego. W 2013 r. zdał egzamin do Opus International Youth Festival Orchestra (Insbruck).

W 2012 r. otrzymał I nagrodę w kategorii kameralnej oraz III miejsca w kategorii solistów na Międzynarodowym Konkursie w Svirel (Słowenia). W 2011r. otrzymał III nagrodę w V Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzycznej (Krasiczyn). W 2010 r. otrzymał III nagrodę w XII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych (Jawor) oraz Wyróżnienie w Kategorii Kameralnej IV Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego (Szczecin).

W 2009 r. był stypendystą programu Socrates – Erasmus w klasie klarnetu dr. Igora Frantisaka – Ostravska Univerzita (Ostrava, Czechy). Jest muzykiem orkiestr Opus International, L’ autunno, Collegium F, Sinfonietta Polonia oraz oktetu dętego Kapela Farna w Poznaniu. Współpracuje z orkiestrami Filharmonii Poznańskiej, Teatru Muzycznego w Poznaniu, Filharmonii Kaliskiej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Przemyską Orkiestrą Kameralną oraz z oktetem dętym – Kapela Farna.

Grał pod batutą słynnych polskich dyrygentów J. Kasprzyka, J. Krenza, J. Maksymiuka, M. Pijarowskiego, P. Przytockiego, J. Salwarowskiego, M. Sompolińskiego.


***
©Parafia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, Wolsztyn, 2011,12,13,14; autor strony: Piotr Wrzeciono
email festiwalu: wolsztyn.festiwal@onet.pl


Liczba odwiedzin strony: 831