XIX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ W WOLSZTYNIE
03.VIII.2014 - 31.VIII.2014

STRONA GŁÓWNA KALENDARIUM HISTORIA OPIS ORGANÓW ORGANIZATORZY I SPONSORZY DOJAZD
3.VIII.2014 10.VIII.2014 17.VIII.2014 24.VIII.2014 31.VIII.2014

Program koncertu:
17 sierpnia 2014


godzina: 1630

Jerzy Kukla – organy
Jacek Sribniak – klarnet


 1. Dietrich Buxtehude (1637-1707) Toccata d-moll BuxWV 155

  Jerzy Kukla – organy 2. Johann Sebastian Bach (1685-1750) Adagio z I suity na skrzypce solo BWV 1001

  (transkr.J.Sribniak)
  Jacek Sribniak – klarnet 3. Johann Sebastian Bach (1685-1750) Fantazja i Fuga c-moll BWV 537

  Jerzy Kukla – organy 4. Astor Piazzola (1921-1992) Oblivion, Ave Maria, Milonga in re

  Jacek Sribniak – klarnet
  Jerzy Kukla – organy 5. Feliks Nowowiejski (1877-1946) III Koncert organowy op.56 nr 3
  Części:
  Preludio – Choral – Tema con variazioni (Odsłoniecie Cudownego Obrazu Matki Bozej w Ostrej Bramie w Wilnie)

  Jerzy Kukla – organy
***


Jerzy Kukla – organista, organizator życia muzycznego, organmistrz. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. M.Semeniuk-Podrazy i Akademii Muzucznej w Katowicach w klasie dyrygentury prof. J.W.Hawela. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1990-91 (Vysoká Skola Múzických Umení w Bratysławie w klasie prof. Ferdinanda Klindy). Uczestniczył w kursach mistrzowskich pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize.

Koncertuje w Polsce i za granicą. Występował między innymi w Austrii, Czechach, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i we Włoszech. W swoim dorobku artystycznym posiada cztery płyty CD.

Publikował artykuły w „Ruchu muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych. Jest inicjatorem licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. W roku 2010 zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Puławach, którego jest kierownikiem artystycznym. Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich należy między innymi: przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży, przebudowa organów chórowych w katedry w Oliwie oraz budowa organów w Zespole Szkół Muzycznych im. O.Kolberga w Radomiu. Jerzy Kukla był również konsultantem muzycznym oraz wykonawcą intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, między innymi organów w katedrze w Łomży, Bazylice OO Jezuitów w Krakowie, Bazylice NMP w Wadowicach, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO Paulinów na Jasnej Górze.


Jacek Sribniak ukończył Akademię Muzyczną im. F.Chopina w Warszawie w klasie klarnetu prof. R. Sztajerwalda. Był pierwszym klarnecistą w Orkiestrze Koncertowej Ludowego Wojska Polskiego, Vogtlandorchester Reichenbach oraz Orkietsrze Filharmonii Lubelskiej. Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i grupami folkowymi, z którymi również nagrywa płyty.

Zainteresowania Jacka Sribniaka obejmują różnorodne rodzaje muzyki, począwszy od arcydzieł klasyki aż do muzyki folkowej z elementami jazzu.

Jacek Sribniak napisał wiele transkrypcji klarnetowych. Jest nauczycielem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lublinie, gdzie prowadzi klasę klarnetu oraz zajęcia z kameralistyki. Jego uczniowie są laureatami ogólnopolskich przeglądów oraz grają w polskich orkiestrach symfonicznych.


***
©Parafia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, Wolsztyn, 2011,12,13,14; autor strony: Piotr Wrzeciono
email festiwalu: wolsztyn.festiwal@onet.pl


Liczba odwiedzin strony: 831