XIX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ W WOLSZTYNIE
03.VIII.2014 - 31.VIII.2014

STRONA GŁÓWNA KALENDARIUM HISTORIA OPIS ORGANÓW ORGANIZATORZY I SPONSORZY DOJAZD
3.VIII.2014 10.VIII.2014 17.VIII.2014 24.VIII.2014 31.VIII.2014

Program koncertu:
3 sierpnia 2014


godzina: 1630

Federico del Sordo (Włochy) – organy

Fluent Ensamble:
Paweł Janas – akordeon
Wojciech Psiuk – saksofon


 1. Johann Sebastian Bach (1685-1750) Preludium i Fuga C-dur, BWV 547

 2. Johann Sebastian Bach (1685-1750) Gott, durch deine Güte, BWV 600

 3. Johann Sebastian Bach (1685-1750) Der Tag, der ist so freunderich, BWV 605

 4. Johann Sebastian Bach (1685-1750) Toccata i Fuga F-dur, BWV 540

  Federico del Sordo – organy 5. Paule Maurice (1910-1967) Tableaux de Provence

 6. Maurice Ravel (1875-1937) Sonatina

 7. Krzysztof Aleksander Janczak (1983) Musica Fluente

  Wojciech Psiuk – saksofon sopranowy
  Paweł Janas – akordeon
***


Federico del Sordo (ur. 1961) jest absolwentem Konserwatorium Świętej Cecylii w Rzymie w zakresie gry na organach, fortepianie, dyrygentury chóralnej, kompozycji i muzyki sakralnej. Ukończył również socjologię na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. W Schola Cantorum w Bazylei kształcił się w zakresie wykonawstwa muzyki barokowej, szczególnie muzyki zespołowej oraz realizacji basso continuo.
Założył i prowadzi zespół muzyki barokowej Utile Dulci. Koncertuje zarówno jako solista (organista i klawesynista), jak również z zespołami kameralnymi i orkiestrami we Włoszech i za granicą (Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Czechy, Austria, Szwajcaria, Dania, Meksyk, Stany Zjednoczone, Polska , Słowenia, Belgia, Grecja, Estonia, Litwa, Wielka Brytania).

Dokonał licznych nagrań muzyki XVII i XVIII wieku jako organista i realizator basso-continuo dla wytwórni: Brilliant Classics, Fons Musicae oraz Melos Antiqua.

Jest profesorem Konserwatorium Świętej Cecylii oraz Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie.


Fluent Ensemble powstał jesienią 2007 roku. Mimo krótkiej współpracy, już w 2008 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Akordeonowej w Giżycku i II nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Sanoku, a następnie w 2009 roku I nagrodę na Mławskim Festiwalu Akordeonowym i II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy) oraz w 2011 roku I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie. W tym samym roku duet został zaproszony do występów w czasie XXI Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych organizowanego przez instytucję “Silesia” oraz “Ogrodu Talentów” tworzonego przez stowarzyszenie “W stronę sztuki”.

Muzycy uczestniczyli wielokrotnie w ważnych festiwalach i innych wydarzeniach muzycznych m.in. w: Letnich Koncertach na Grochowskiej organizowanych przez orkiestrę Sinfonia Varsovia, Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku, Kaszubskich Warsztatach Akordeonowych, Mławskim Festiwalu Akordeonowym, Chełmskim Festiwalu Akordeonowym, Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym “Perspektywy 2009″, Festiwalu “Tempus Paschale”, Festiwalu “W krainie Chopina”, Muzycznym Forum Młodych organizowanym przez Austriackie Forum Kultury, a także Warszawskich Spotkaniach Muzycznych “sztuka dawna – sztuka nowa”.

W swoim repertuarze posiadają bardzo zróżnicowany program. Stanowią go transkrypcje, które muzycy sami aranżują dopasowując do możliwości i specyfikacji instrumentów. Ważne miejsce w ich działalności stanowi także współpraca z kompozytorami, między innymi z: Wojciechem Błażejczykiem, Zbigniewem Bagińskim, Dariuszem Przybylskim, Wojciechem Blecharzem, Filipem Pinczewskim, Tomaszem Jakubem Opałką oraz Mikołajem Majkusiakiem. Obecnie muzycy pracują nad nagraniem płyty finansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu stypendialnego Młoda Polska.


Paweł Janas – absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Jerzego Jurka oraz prof. Klaudiusza Barana. W roku akademickim 2011/2012 w ramach programu Erasmus Socrates kontynuował naukę w klasie prof. Grzegorza Stopy w Konservatorium Wien Privatunversitat.

Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji w kraju i za granicą pracując pod kierunkiem takich pedagogów jak: Inaaki Alberdi, Stefan Hussong, Claudio Jacomucci, Alfred Melichar, Owen Murray, Włodzimierz Lech Puchnowski, Matti Raantanen, Jurij Shishkin. Jest laureatem wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych, m. in: I nagrody i nagrody specjalnej za najlepszą interpretację utworu A. Krzanowskiego w Czechowicach Dziedzicach, I nagrody w Val Tidone (Włochy), II nagrody w Wilnie (Litwa), I nagrody w Varazdin (Chorwacja), I nagrody w Szczecinie, I nagrody w Przemyślu, I nagrody w Montrond-les-Bains (Francja), II nagrody w Klingenthal (Niemcy). Laureat 6. Festiwalu V-Accordion w Rzymie. Półfinalista na 64 Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Szanghaju. Ponadto został wyróżniony podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych Tydzień Talentów w Kąśnej Dolnej oraz Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach.

Występował jako solista między innymi w Filharmoniach w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie, Auditorium Parco Della Musica w Rzymie, Pałacu Prezydenckim, Zamku Królewskim w Warszawie, Studiach Polskiego Radia w Warszawie i Katowicach oraz za granicą (Chorwacja, Włochy, Litwa, Francja, Hiszpania, Chiny, Austria, Rumunia, Niemcy, Ukraina). W czerwcu 2012 roku wystąpił jako pierwszy w historii solista akordeoinsta z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2013 roku prawykonywał Operę-Instalację "Transcryptum" Wojciecha Blecharza w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej. Brał udział w wielu festiwalach, m.in: Letnie Koncerty na Grochowskiej, Mistrzowskie Wieczory w Kąśnej, Królewskich Arkadach Sztuki, Alkagran, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Audycja Five O'clock, Portrety Kompozytorów, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova. Stypendysta Fundacji J&S Pro Bono Poloniae - Agrafka Muzyczna. Otrzymał stypendium koreańskiej fundacji Dongsan Research Fundation & Pro Polonia Society oraz stypendium banku Societe Generale. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy oraz laureat prestiżowego stypendium Młoda Polska.

Wojciech Psiuk, saksofon – jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, w klasie saksofonu dr Pawła Gusnara. Studiował także w Hochschule für Musik und Tanz Köln, w klasie Daniela Gauthier oraz w roku akademickim 2011/2012 w ramach programu Socrates – Erasmus w Konservatorium Wien Privatunversitat w klasie Larsa Mlekusch’a.

Uczestniczył w różnorodnych festiwalach, m.in.: La Folle Journée, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Sacrum Profanum, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Muzyczny W Krainie Chopina, Animi Music Festival, Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy w Przeworsku, Letnie Koncerty na Grochowskiej organizowane przez orkiestrę Sinfonia Varsovia, Festiwal Strefa Ciszy, Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych organizowany przez instytucję “Silesia” oraz “Ogród Talentów” tworzony przez stowarzyszenie “W stronę sztuki”. Był także gościem audycji Agaty Kwiecińskiej Five o'clock – w II programie Polskiego Radia. Aktywnie działa jako kameralista, współtworząc duet Fluent Enemble, Psiuk & Dębicz Duo oraz Morpheus Saxophone Quartet.

Otrzymał szereg nagród zarówno jako solista (II miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „Etiuda 2009” – Szczecin, II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „Miniatura 2005” – Bydgoszcz, wyróżnienie na V Ogólnopolskim Festiwalu Saksofonowym – Przeworsk), jak i kameralista (I miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Akordeonowej Muzyki Rozrywkowej i Popularnej – Giżycko, I miejsce na Mławskim Festiwalu Akordeonowym , II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal, II miejsce na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Rozrywkowej – Sanok, I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie). W 2012 roku został laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.


***
©Parafia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, Wolsztyn, 2011,12,13,14; autor strony: Piotr Wrzeciono
email festiwalu: wolsztyn.festiwal@onet.pl


Liczba odwiedzin strony: 831